آماده سازی فرزند بزرگتر برای ورود فرزند دوم

🖊 باید قبل از تولد، کودک را آماده کنیم و اطلاعاتی در این باره به وی بدهیم. بهترین زمان اطلاع رسانی ماه آخر حاملگی است. با عبارتی این چنین می توان شروع کرد:

🖊 « تو تنهایی و هم بازی نداری( یا مثلاً برادر و خواهر نداری) و قرار است مادر برای تو یک خواهر یا برادر کوچک بیاورد. فعلاً او در شکم مادر است و تو را دوست دارد. می خواهد با تو بازی کند. از تو خیلی کوچک تر است. به کمک تو نیاز دارد.»

🖊 بهتر است از کودک بخواهیم که شکم مادر را لمس و حرکات جنین را احساس کند و با گوش بدون واسطه یا با گوشی صدای جنین را بشنود.

🖊 تأکید شود بر توانایی های برتر کودک نسبت به نوزاد، مثل توانایی حرف زدن، راه رفتن، توالت رفتن و هر غذایی را خوردن.( نوزاد فقط شیر می خورد و نمی تواند ازجای خود بلند شود و ...)

🖊 قبل از تولد یک عروسک به کودک بدهید و اظهار کنید که آن کوچولو که در شکم مادر است شبیه این عروسک است، و از کودک بخواهید که خودش را به او معرفی کند.

🖊 عکس های سونوگرافی از جنین را به کودک نشان دهید.
🖊 کتاب هایی با کودک بخوانید که در مورد زایمان، تولد، نوزاد و ... باشند.
🖊 وقتی مادر در بیمارستان برای زایمان بستری شد، یک هدیه تهیه کنید و وقتی که مادر از بیمارستان به منزل آمد آن هدیه را از طرف نوزاد به کودک بدهید.

🖊 با کودک به اسباب بازی فروشی بروید تا به انتخاب خودش یک عروسک یا هدیه ی دیگری برای نوزاد انتخاب کند و به نوزاد هدیه دهد و در یک مکان مناسب که در معرض دید باشد در اتاق نوزاد قرار دهید.

🖊 گفت و گو و پاسخ به سؤالات کودک را فراموش نکنید.

آدرس

سعادت آباد ، چهار راه سرو ،نبش آسمان سوم شرقی ، پلاک 2 واحد 9

22066344

info@parandasgari.com

شنبه تاچهارشنبه 9 صبح تا6 عصر

دوشنبه, ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
دکتر پرند عسگری